. Povezujejo nas s tlemi, prenašajo pa tudi obremenitve in težo celotnega telesa. To, kar se dogaja v naših stopalih, zelo vpliva na celotno telo, na kolena, medenico, hrbtenico, vrat.
Obutev, ki jo nosimo, ima velik vpliv na naše zdravje, zato je za nas v Proalpu velikega pomena, da izdelamo tako obutev, ki pozitivno vpliva na zdravje.
Pomembno je, da so čevlji večji od naših stopal in so:
- Dovolj prostorni pri prstih: naši prsti so ustvarjeni za to, da se pri hoji gibljejo. Pri palcu mora biti linija čevljev čimbolj ravna, da ni potisnjen k ostalim prstom. Ni pomembna le širina čevljev pri kosti hallux, tudi prsti morajo imeti dovolj prostora, da se razprejo.
- Dovolj velika velikostna številka: prekratki čevlji potisnejo sklepe prstov skupaj in preprečijo nartu popoln pritisk navzdol ter pravilen prenos obremenitve pri hoji.
- Dovolj široko oblikovani podplati: prostorni podplati omogočajo, da stabilno stopimo brez utesnitev s celo površino stopal.
O podplatih:
- Peta naj ne bo dvignjena (ali pa čim manj)
- S tem, ko je peta v čevljih višje kot so prsti, prednji del stopal nosi večjo obremenitev kot zadnji del. V celotnem telesu pa se koti v sklepih spremenijo glede na to, kako je naravno za nas. Evolucijsko smo se razvili z boso hojo in tudi nekaj zadnjih stoletij (delne) uporabe čevljev s peto tega ni spremenilo.
- Tanjši podplat kot je, bolj čutimo površino pod nogami. Na naših podplatih imamo ogromno živčnih končičev, saj so z njihovo pomočjo naši predniki, ki niso živeli v tako “pozidanem” svetu kot mi, dobivali informacije o terenu, po katerem hodijo. Naša stopala so še vedno ustvarjena za to, da bi hodili po neravni površini.